Burun Estetiği

Burundaki şekil bozukluğunu gidermek, nefes almayı engelleyen kemik ve kıkırdak eğriliklerini düzeltmek amacıyla Burun Ameliyatı yapılır. Estetik cerrahide en çok yapılan ameliyatlardan biri olan rinoplasti ile ulaşılmak istenen sonuç yüzün profiline daha uyduğun düşünülen bir burun şekillendirmektir. Eskiden kalkık ve deliklerinin içi görünen oyuk ve küçük burunlar moda iken günümüzde değişti.

Estetik amacının yanı sıra burun ameliyatları sağlık düşünülerek de yapılmaktadır. Plastik cerrahi uzmanına genellikle hastalar burun şeklini beğenmedikleri için başvururlar. Doğuştan meydana gelen bazı kusurların yanı sıra sonradan oluşan bazı travmalar da burun estetiği için bir sebep olabilir. Burun ucunun düşük olması, burnun kemerli olması, deliklerinin büyük olması, simetri bozuklukları en sık rastlanan nedenlerdir.

Burun estetiği nasıl yapılır, ameliyatlarında hangi teknikler kullanılır?

Burun için estetik ve sağlık amaçlı yapılan operasyonlar iki teknik kullanılarak yapılmaktadır. Açık ve kapalı olmak üzere yapılan bu operasyonların her birinin avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.

  • Açık burun ameliyatı: Deliklerin arasından küçük kesi yapılır. Cerrah bu kesiden daha geniş görüş açısı elde eder. Genellikle burun kemiği eğriliği ameliyatı, kıkırdakla ilgili problemlerde ve çok fazla estetik operasyon geçirmiş olanlarda açık teknik tercih edilir. Cerrahın geniş alanı görmesi avantaj iken burun ucunda oluşan ödemin ve morlukların daha uzun sürede iyileşmesi dezavantaj olarak görülebilir
  • Kapalı burun ameliyatı: Kesiler görünmeyecek şekilde burun içinden yapılır. Cerrahın görüş alanı dar olmakla birlikte dışarından görülen dikiş izleri yoktur. Açık ameliyata göre iyileşme süresi daha kısadır.

Açık ve kapalı ameliyatların dışında son zamanlarda sıklıkla bahsedilen ameliyatsız burun estetiği vardır. Bu teknikte dikiş ipleri ile burnu ucunun asılması ve burun sırt kısmının dolgu maddeleri ile doldurulması söz konusudur. Burna hacim kazandıran bir işlemdir.

Hastane ve Doktor Seçimi

18 yaşını doldurmuş veya büyüme yaşını tamamlamış hastalar burun ameliyatına alınabilirler. Lokal veya genel anestezi ile yapılan operasyon yaklaşık olarak 2 saat kadar sürmektedir. Burun ameliyatı sonrası deliklere tampon yerleştirilir. Burun üzerine atel konulur. Göz altlarında morluk ve şişlik olabilir. 1 veya 2 gün sonra tamponlar alınır. Böylece hasta daha rahat nefes almaya başlar. Yaklaşık olarak bir hafta sonra atel alınarak hasta normal hayatına döner. Burun estetiği fiyatları, yapılacak operasyonun açık, kapalı veya ameliyatsız olmasına ve burnun durumuna göre değişmektedir.

+Açık Rinoplasti Mi? Kapalı Rinoplasti Mi?
Açık rinoplasti de burun ucu altından bir kesi yapılarak girilir; kapalı rinoplasti de ise burun içinden yapılan kesilerle girilerek burun yapıları ortaya konur. Her iki tekniğin birbirine üstünlükleri olmakla beraber her burun ameliyatının aynı teknikle yapılması ameliyat başarısının azaltacağını düşünüyorum. Bunun için hastalara göre hangi tekniği kullanacağımı belirliyorum.

Genel olarak kapalı teknikte operasyon göreceli olarak daha kısa olması ve ameliyat sonrası burun ödeminin hızlı gerileme göstermesi en büyük avantajıdır. Bu nedenle burun şekli daha erken oturur. Açık teknikte ise ameliyat sahasının direkt görüşü olması ve operasyon sırasında, tanımlanan cerrahi tekniklerin hepsinin kullanımını sağlamasıdır.

+Burun Ucu Estetiği (Tipplasti) Nedir?
Burun kemeri olmayan, burun sırt bölgesinde eğriliği olmayan kişilere sadece burun ucu şekillendirme ameliyatı yapılmasıdır. Ameliyat sonrası atel kullanımı olmaması, burun ödeminin çok az olması ve erken dönemde normal hayata dönülmesi nedeniyle rinoplasti ameliyatına oranla daha kolay bir ameliyattır.

Tüm hastalar için geçerli olmasa da bir güzel tarafı da operasyonun lokal anestezi (sadece ameliyat bölgesinin uyuşturulmasına denir) altında yapılabilmesidir. Eğer belirgin bir sağlık problemi yoksa hastalarıma lokal anesteziyi çok önermediğimi belirtmek isterim.

+Rinoplasti Ağrılı Bir Ameliyat Mıdır?
Burun ameliyatı sonrası ağrı çok fazla olmamakla beraber burun kemiği şekillendirilmesi yapılan hastalarda ilk gün ağrı olabiliyor. Ağrı kesici ilaç kullanımı ile bu sorunun da üstesinden geldiğimizi düşünüyorum.
+Ameliyatsız Burun Estetiği Nedir?
Dolgu ve botoksun biri veya her ikisini kullanarak burun ucu ve sırtı şekillendirilmesi yapılmasıdır. Burada önemli olan hasta seçiminin dikkatli yapılmasıdır. Her hasta için uygun bir müdahale değildir. Ameliyattan korkan hastalara ve ameliyat olmuş hastaların burun sırtında oluşan küçük deformiteleri için önerdiğimiz uygulamalardır.

Botoks kullanımı için çok fazla sınırlama olmasa da dolgu için bazı sınırlamalar olduğunu düşünüyorum. Bilinmelidir ki dolgular içerik olarak hacim artışına neden olan bileşiklerdir. Küçültülmesi gereken bir buruna dolgu yaparak daha da büyütülmesinin yanlış olacağı kanaatindeyim. Kalıcı olan dolguların bu uygulamamızda sıkıntı yaratabileceği düşüncesindeyim.

Teknoloji çağında bu işlemin basit bir müdahale gibi algı oluşturulması beklenen bir sonuçtu fakat özellikle dikkat çekmek isterim ki; dolgu ile yapılan burun estetiklerinde komplikasyon görülmesi daha sık karşılaştığımız bir durumdur. Bu nedenle işlemi yapan kişinin doktor olmasına dikkat etmeniz, verilen maddenin içeriğini bilmeniz önemlidir.

Küçük dokunuşlar, büyük farklar...

Unutmayın; Meme Estetiği, Botoks Enjeksiyonu, Çene Estetiği, Dudak ve Yüz Dolgusu, Karın Germe, Kozmetik Cerrahi, Burun Estetiği, Kol Germe, Göz Altı Morlukların giderilmesi gibi küçük dokunuşlar, hayat kalitenizde büyük farklar yaratır.

Doktorunuza Sorun...

Formu doldurun merak ettikleriniz ile ilgili sizi bilgilendirelim.

Küçük dokunuşlar, büyük farklar...

Unutmayın; Meme Estetiği, Botoks Enjeksiyonu, Çene Estetiği, Dudak ve Yüz Dolgusu, Karın Germe, Kozmetik Cerrahi, Burun Estetiği, Kol Germe, Göz Altı Morlukların giderilmesi gibi küçük dokunuşlar, hayat kalitenizde büyük farklar yaratır.

Doktorunuza Sorun.

Formu doldurun merak ettiğiniz konularda sizleri bilgilendirelim.

Op. Dr. Çağdaş Orman Klinik

TrioKlinik
Ataköy Towers Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E-5 Yanyol Cad. No: 20 B Blok K:6 D:83-84 34212 - Bakırköy / İstanbul

Çalışma Saatleri

PazartesiCuma: 9.00 - 19.00 Cumartesi: 9:00 - 19.00 Pazar: Kapalı

İletişim

Tasarım & Yazılım PETA DİJİTAL