Modern yaşam tarzında erkekler estetik görünümüne daha fazla özen göstermeye başladırlar. Dış görünüşüne dikkat eden erkeklerine en istemedikleri şey meme dokularının genişlemesidir. Jinekomasti nedir? Diye araştırma yapıldığında erkeklerde göğüs dokularının genişlemesi olduğu öğrenilmektedir.

Erkeklerde meme büyümesi olarak adlandırılan Jinekomasti, meme ucunun altında başlar. Ucundan göğüs bölgesine dışarı doğru yayınlan sert bir kütle ve kauçuksu bir alandır. Glandüler dokunun genişlemesi olan Jinekomasti  ile oluşan asla yağ dokusu değildir. Hastaların yarısının bir memesinde görülürken geri kalan yarısında ise iki memede birden görüldüğü de olur. Genç ve yaşlı erkeklerde daha yaygın olarak görülür.

Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

Jinekomasti belirtileri kişiden kişiye değişir. Bazılarında memenin etrafında az miktardaki dokuda ekstra belirginlik olur. Bazı kişilerde ise göğüsler daha belirginleşir. Meme büyümesi bir veya iki göğüste de görülebilir. Çok yaygın olmasa da meme dokusunda ağrı ve ihale gibi durumlara rastlanabilir. Fakat durum her zaman böyle değildir.

Jinekomasti Nedenleri Nelerdir?

Çok çeşitli nedenleri vardır. Jinekomasti ne demek olduğu kadar nedeninin ne olduğunun da bilinmesi gerekir. Jinekomasti genel nedenleri arasında şunlar vardır:

  • Hormon dengesizliği
  • Şişmanlık
  • Yeni doğan bebek: Östrojen plasentadan bebeğe geçtiğinden östrojen kaynaklı Jinekomasti, yeni doğan bebekte de görülebilir.
  • Ergenlik
  • Yaşlılık

Nadiren görülen nedenlerini İstanbul Estetik Merkezleri şöyle açıklamıştır:

  • Kalp, anti ülser gibi ilaçların yan etkileri
  • Spor yapıp anabolik steroidler alan erkeklerde ve aşırı alkol alanlarda
  • Karaciğer hastalığı, böbrek yetmezliği gibi hastalıkları olanlarda
  • Nadiren görülen Klinefelter sendromu adlı genetik bozukluk

Jinekomasti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rahatsızlığa neden olan sebeplerin doğru belirlenmesi Jinekomasti Tedavisi konusunda oldukça etkilidir. İlaç yan etkisinde ilacın kesilmesi yeterlidir. Ergenlikten kaynaklanan durumlarda üç yıl gibi süre içinde Meme Büyümesi küçültme operasyonu ihtiyacı duyulmadan kendiliğinden geçer. Rahatsızlığım tedavisi için onaylanmış ilaç henüz yoktur. Hormon dengesizliğini ayarlayan bazı ilaçlar vardır fakat bunlar erken dönemde kullanıldığında etkilidir.

Tedavi konusunda en etkili olan Meme küçültme ameliyatı olup en yaygın olanıdır. Sıkıntı veren durumu en aza indirgeyip daha estetik bir görüntü veren göğüs sıkıştırma yelekleri ve giysileri de seçenek olarak değerlendirilebilir. Jinekomasti ameliyatı, ameliyathane koşullarında gerçekleştirilir. Yağ dokusu kaynaklı bir fazlalık varsa liposuction işlemi yapılır. İşlemin süresi yarım ila bir saat arasında değişir.

Küçük dokunuşlar, büyük farklar...

Unutmayın; Meme Estetiği, Botoks Enjeksiyonu, Çene Estetiği, Dudak ve Yüz Dolgusu, Karın Germe, Kozmetik Cerrahi, Burun Estetiği, Kol Germe, Göz Altı Morlukların giderilmesi gibi küçük dokunuşlar, hayat kalitenizde büyük farklar yaratır.

Doktorunuza Sorun...

Formu doldurun merak ettikleriniz ile ilgili sizi bilgilendirelim.

Küçük dokunuşlar, büyük farklar...

Unutmayın; Meme Estetiği, Botoks Enjeksiyonu, Çene Estetiği, Dudak ve Yüz Dolgusu, Karın Germe, Kozmetik Cerrahi, Burun Estetiği, Kol Germe, Göz Altı Morlukların giderilmesi gibi küçük dokunuşlar, hayat kalitenizde büyük farklar yaratır.

Doktorunuza Sorun.

Formu doldurun merak ettiğiniz konularda sizleri bilgilendirelim.

Op. Dr. Çağdaş Orman Klinik

TrioKlinik
Ataköy Towers Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E-5 Yanyol Cad. No: 20 B Blok K:6 D:83-84 34212 - Bakırköy / İstanbul

Çalışma Saatleri

PazartesiCuma: 9.00 - 19.00 Cumartesi: 9:00 - 19.00 Pazar: Kapalı

İletişim

Tasarım & Yazılım PETA DİJİTAL