Tıp literatüründe rinoplasti diye isimlendirilen burun estetiğinin amacı, kişinin yüzüne uygun ve en doğal biçimde buruna şekil verilmesidir. Bunun için ameliyat öncesi hasta ile beraber kişinin yüzüne uygun olabilcek bir burun şekli değerlendirilmesi gereklidir.

Ameliyat öncesinde kişinin alerjik durumu olup olmadığına bakılır. Alerjik durumu varsa tedavi başlanır. Bunun yanı sıra çay, kahve ve özellikle bitki çayları azaltılır (Kanamayı arttırdığından dolayı ). Aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçlar 5 (beş) gün önceden bırakılması önerilir. Sigara kullanımının üç hafta önceden azaltılması ve hatta mümkünse bırakılması önemlidir ( Kan mikrodolaşımını bozarak yara iyileşmesi geciktirir; ameliyat sonrasında akciğere bağlı sıkıntılar ortaya çıkarır).

Rinoplasti ameliyatı sırasında genel olarak üç bölgeye müdahale edilir. İkisi dış şekille ilgili, üçüncüsü ise nefes almayla ilgili bir sıkıntı varsa iç şekille ilgilidir. Burun estetiğinde kemik yapıya müdahale edilirken burun kökü, burun genişliği ve burun sırtı düzgünlüğü içinde işlem yapılır. Kemiğe yapılan işlemler sonrası eğer ödem oluşursa kemik iyileşmesi normal dokuya göre uzun sürdüğü için oluşabilecek şişliklerin inmesi bir yılı bulabilir. Normalde burunda şişliğin %30 unun ilk ay, %70 nin üçüncü ay, %90 nın birinci yılda kaybolması beklenir. Burun kemiğine kırma işlemi yapıldığında ağır gözlük kullanımı 1,5 (bir buçuk) ay yasaklanır. Burun şekillendirilmesinde açık ameliyat uygulandığında yara izinin üçüncü aydan itibaren belirsizleşmeye başlar.

Rinoplastide açık ameliyat mı? kapalı ameliyat mı?’ daha iyi diye sorulduğunda birbirlerine karşı bariz bir üstünlük yoktur. Hangisi olacağının tercihinin ise tamamen estetik cerrahın seçimine bırakılmalıdır. Daha iyi sonuç almak için estetik cerrah burun yapısına göre karar verir. Kapalı ameliyatla tabi ki ödem daha çabuk yok olur. İlk üç aydan sonra ödem konusunda ikisi arasında fark yoktur.

Ameliyat sonrası dönemde çok sıkıntı beklemeyiz. İlk birkaç saat anestezi ilaçlarının etkisine bağlı hassasiyet fazlalığı olabilir. Ameliyat sonrası ilk dört saat buz uygulanır, iki buçuk saat sonra sıvı gıda alımına başlanır. Altı saatin sonunda katı gıdaya geçilir. Dördüncü saatte hasta yürütülür.( Sabah gerçekleşen ameliyattan akşam taburcu olabilirsiniz ama 1 (Bir) gece hastanede kalmak hasta için daha konforlu olur. Ameliyat sonrası ağrı çok beklenilen bir şikayet olmamakla beraber yinede ilk üç gün ağrı kontrolü için ağrı kesici kullanılması önerilir.

Burun sırtındaki atel yapılan işleme bağlı 5-7-10 gün sonra alınır. Yine burun içindeki nefes almayı kolaylaştıran silikon tampon 2.gün ya da 5.gün alınır. Burun temizliği için günde 6 defa deniz suyu ile uygulaması önerilir. Özellikle ilk hafta uygulaması rahat bir dönem geçirilmesini sağlar. Onuncu günden sonra günde 4 dilim ananas yenilmesi ve maydonoz ağırlıklı yeşil salata tüketilmesi ödemin azaltılması için önerilir.İlk hafta kontrolleri hariç 1.-3.-6. Ve 12. aylarda hasta takibi vardır.

Yorum Yap

Küçük dokunuşlar, büyük farklar...

Unutmayın; Meme Estetiği, Botoks Enjeksiyonu, Çene Estetiği, Dudak ve Yüz Dolgusu, Karın Germe, Kozmetik Cerrahi, Burun Estetiği, Kol Germe, Göz Altı Morlukların giderilmesi gibi küçük dokunuşlar, hayat kalitenizde büyük farklar yaratır.

Doktorunuza Sorun...

Formu doldurun merak ettikleriniz ile ilgili sizi bilgilendirelim.

Küçük dokunuşlar, büyük farklar...

Unutmayın; Meme Estetiği, Botoks Enjeksiyonu, Çene Estetiği, Dudak ve Yüz Dolgusu, Karın Germe, Kozmetik Cerrahi, Burun Estetiği, Kol Germe, Göz Altı Morlukların giderilmesi gibi küçük dokunuşlar, hayat kalitenizde büyük farklar yaratır.

Doktorunuza Sorun.

Formu doldurun merak ettiğiniz konularda sizleri bilgilendirelim.

Op. Dr. Çağdaş Orman Klinik

TrioKlinik
Ataköy Towers Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E-5 Yanyol Cad. No: 20 B Blok K:6 D:83-84 34212 - Bakırköy / İstanbul

Çalışma Saatleri

PazartesiCuma: 9.00 - 19.00 Cumartesi: 9:00 - 19.00 Pazar: Kapalı

İletişim

Tasarım & Yazılım PETA DİJİTAL